Autor Tema: Inteligencija, prokleta laž i statistika  (Posjeta: 29590 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Igor_ZG

  • Administrator
  • Veteran foruma
  • *
  • Postova: 7707
  • m/37/het
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #30 u: Listopad 14, 2011, 20:29:46 poslijepodne »
Neki su skrenuli s teme.

Inteligencija je univerzalna stvar. I za Kineza i Hrvata.
Biti pametan, ne znaci da si nuzno i inteligentan, ali netko moze biti i pametan i inteligentan.

Inteligentan covjek logikom dolazi do rijesenja problema. Pametan covjek probleme rijesava znanjem koje je skupio.
 

S druge strane, koliko puta ste naisli na muskarca koji ne zna promjeniti gumu na autu? Ja znam za par slucajeva. Da li je on manje pametan ili manje inteligentan?


 
sadomazohistični gospodin

Offline palis

  • neće grom u koprive
  • Veteran foruma
  • *****
  • Postova: 4041
  • ž, he, plešem kak mi dođe
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #31 u: Listopad 14, 2011, 21:30:03 poslijepodne »
njemu se ne da. andjelak
ja i moj mali crni brat

Offline palis

  • neće grom u koprive
  • Veteran foruma
  • *****
  • Postova: 4041
  • ž, he, plešem kak mi dođe
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #32 u: Listopad 15, 2011, 12:46:03 poslijepodne »
Sedam načina na koji možete organizovati intelekt po kategorijama;
sedam načina da bolje razumijete svoju prirodu.

 

    VERBALNA INTELIGENCIJA. Pamet riječi. Odnosi se na riječi i jezik, spsobnost da zamislimo i komuniciramo kroz verbalne termine. Biti leksički pametan.
    VIZUELNA INTELIGENCIJA. Pamet slika. Zasniva se na čulu vida ili sposobnosti vizuelizacije; sposobnost da se misli kroz oblike ili rasporede, da se tumače simboli i zamisle mogućnosti. Ukoliko imate jaku vizuelnu inteligenciju, vjerovatno ćete svoje ideje crtati na papiru i predstavljati slikama.
    FIZIČKA INTELIGENCIJA. Pamet tijela. Odnosi se na fizički pokret: sposobnost da se «misli tijelom», da se stvari razumiju uz pomoć fizičkog kontakta; saznanje kroz dodir.
    MUZIČKA INTELIGENCIJA. Muzička pamet. Zasnovana na nečijoj mogućnosti da prepozna melodijske motive i da muzički misli, da instinktivno predosjeti melodijske, ritmičke i harmonijske «događaje»; da koristi zvuk i ritam za elokventnije izražavanje misli.
    MATEMATIČKA I LOGIČKA INTELIGENCIJA. Logička pamet. Nekada nazivana naučnom inteligencijom, ona se zasniva na moći rasuđivanja i mogućnosti baratanja brojevima i formulama, odnosno izgradnje sistema argumentacije.
    INTERPERSONALNA INTELIGENCIJA. Društvena pamet. Usmjerava naše odnose sa drugim ljudima; visoka empatija karakteristična je za ovu vrstu intelekta i pomaže nam da se dobro odnosimo prema svim tipovima ljudi.
    INTRAPERSONALNA INTELIGENCIJA. Unutrašnja pamet. Odnosi se na našu sposobnost da gledamo unutar sebe i da razumijemo sebe, svoju suštinu i osjećanja. Jak osjećaj sebe.

Odlomak iz knjige «Potencijal žira», Džim Ketkart

 

ja i moj mali crni brat

Offline butler

  • Veteran foruma
  • *****
  • Postova: 1855
  • m/sub
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #33 u: Listopad 24, 2011, 21:29:59 poslijepodne »
Kada sam bio na mjerenju, bilo je ljudi s 90, ali bez uvrede ikome - na licima tih kandidata vidiš kako nisu u stanju napisati 3 zavisno složene gramatički ispravne rečenice. Kad sam ga riješavao, 125-135 je značilo da si prosječno inteligentan, a sada, nakon 10 godina s istim tim IQ-om si genijalac.
Ne razumijem. Umjesto da se ljestvica diže, mi je spuštamo ne bi li se oni manje inteligentni osjećali ugodnije u svojoj koži.

Pa ljestvica je upravo tako formirana da je 100 uzeto kao prosječna inteligencija.
I ne vidim zakaj bi se ta ljestvica dizala ili spuštala.
Ljudi danas nisu ništa više ni manje inteligentniji nego kaj su bili prije.Samo su više zaglupljeni.

Offline Igor_ZG

  • Administrator
  • Veteran foruma
  • *
  • Postova: 7707
  • m/37/het
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #34 u: Listopad 24, 2011, 23:48:48 poslijepodne »
OK, Butler, nekada lušiš tako snažno da samoga sebe pokopaš.

Upravo si napisao da iako su ljudi zaglupljeni, ne znači i da su manje inteligentni.

Znaš li napamet broj mobitela svog kolege s posla? Ne znaš, jer koristiš mobitel.
Kada si zadnji puta zbrojio 247 + 369? Nikada jer koristiš kalkulator.
Kada si zadnji puta rukom ispisao karticu teksta? U srednjoj školi, jer sada koristiš računalo.

Tehnologija nam služi da olakša život. Nažalost, počela je poprimati i onaj drugi dio - da nas zaglupljuje.

Facebook + Youtube = Like button.  Zna se dogoditi da dođeš na neki video gdje ima 3267 prikaza, od toga 95 Like-ova i 2 Don`t like-a.
Ljudima je postalo teško napisati čak i na tipkovnici zašto im se nešto sviđa... već klikćemo palac gore i palac dolje.


sadomazohistični gospodin

Offline butler

  • Veteran foruma
  • *****
  • Postova: 1855
  • m/sub
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #35 u: Listopad 25, 2011, 10:10:11 prijepodne »
OK, Butler, nekada lušiš tako snažno da samoga sebe pokopaš.

Upravo si napisao da iako su ljudi zaglupljeni, ne znači i da su manje inteligentni.

Znaš li napamet broj mobitela svog kolege s posla? Ne znaš, jer koristiš mobitel.
Kada si zadnji puta zbrojio 247 + 369? Nikada jer koristiš kalkulator.
Kada si zadnji puta rukom ispisao karticu teksta? U srednjoj školi, jer sada koristiš računalo.

Tehnologija nam služi da olakša život. Nažalost, počela je poprimati i onaj drugi dio - da nas zaglupljuje.

Facebook + Youtube = Like button.  Zna se dogoditi da dođeš na neki video gdje ima 3267 prikaza, od toga 95 Like-ova i 2 Don`t like-a.
Ljudima je postalo teško napisati čak i na tipkovnici zašto im se nešto sviđa... već klikćemo palac gore i palac dolje.

Pa zato sam i rekao da su ljudi danas više zaglupljeni,ali to nema veze sa inteligencijom,već s načinom života.
Večina ljudi danas neće uspjeti ni par dana preživjeti u prirodi.
Kad bi se baš gledalo striktno ljudi su vjerojatno danas u prosjeku nešto minimalno inteligentniji,ali to samo zato kaj ima ipak manje neuhranjenih kojima bi nedostatak nekih nutrijenata uticao na pravilan razvoj mozga tijekom boravka u maternici i u djetinstvu.Mada je i to po meni upitno,jer koliko god danas ima hrane u izobilju u odnosu na prijašnja vremena,toliko je loša njena kvaliteta.

Offline palis

  • neće grom u koprive
  • Veteran foruma
  • *****
  • Postova: 4041
  • ž, he, plešem kak mi dođe
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #36 u: Listopad 25, 2011, 11:27:02 prijepodne »
što se štiče toga da današnji čovjek ne bi znao preživjeti u prirodi..netočno.
instinkti rade u nevolji.
mi smo prirodna bića, i kad je potrebno znamo se snaći.
ja i moj mali crni brat

Offline justalogic

  • Veteran foruma
  • *****
  • Postova: 2306
  • sadist - artist
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #37 u: Listopad 25, 2011, 12:15:08 poslijepodne »
OK, Butler, nekada lušiš tako snažno da samoga sebe pokopaš.

Upravo si napisao da iako su ljudi zaglupljeni, ne znači i da su manje inteligentni.

Znaš li napamet broj mobitela svog kolege s posla? Ne znaš, jer koristiš mobitel.
Kada si zadnji puta zbrojio 247 + 369? Nikada jer koristiš kalkulator.
Kada si zadnji puta rukom ispisao karticu teksta? U srednjoj školi, jer sada koristiš računalo.

Tehnologija nam služi da olakša život. Nažalost, počela je poprimati i onaj drugi dio - da nas zaglupljuje.

Facebook + Youtube = Like button.  Zna se dogoditi da dođeš na neki video gdje ima 3267 prikaza, od toga 95 Like-ova i 2 Don`t like-a.
Ljudima je postalo teško napisati čak i na tipkovnici zašto im se nešto sviđa... već klikćemo palac gore i palac dolje.

Ne postoje istraživanja, ali za očekivati je da su ljudi danas inteligentniji nego prije 100, 1000 ili 1.000.000 godina.
Jednako kao što je za očekivati da će u budućnosti biti inteligentniji nego danas, neovisno o lajkanju ili hejtanju.
To valjda spada u evoluciju.
Vaš pimp iz uvjerenja

Offline Igor_ZG

  • Administrator
  • Veteran foruma
  • *
  • Postova: 7707
  • m/37/het
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #38 u: Listopad 25, 2011, 19:08:19 poslijepodne »

Ne postoje istraživanja, ali za očekivati je da su ljudi danas inteligentniji nego prije 100, 1000 ili 1.000.000 godina.
Jednako kao što je za očekivati da će u budućnosti biti inteligentniji nego danas, neovisno o lajkanju ili hejtanju.
To valjda spada u evoluciju.

Bio si u vojsci. Zar se to zove evolucija?
sadomazohistični gospodin

Offline justalogic

  • Veteran foruma
  • *****
  • Postova: 2306
  • sadist - artist
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #39 u: Listopad 25, 2011, 20:08:19 poslijepodne »

Ne postoje istraživanja, ali za očekivati je da su ljudi danas inteligentniji nego prije 100, 1000 ili 1.000.000 godina.
Jednako kao što je za očekivati da će u budućnosti biti inteligentniji nego danas, neovisno o lajkanju ili hejtanju.
To valjda spada u evoluciju.

Bio si u vojsci. Zar se to zove evolucija?

Pa jesam. Ali nisam bio u vojsci prije 500 godina, pa da im usporedim IQ.
Di je onaj tko je imao dokaze o vremenskom stroju? On bi znao rješiti našu nedoumicu.
Vaš pimp iz uvjerenja

Offline Igor_ZG

  • Administrator
  • Veteran foruma
  • *
  • Postova: 7707
  • m/37/het
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #40 u: Listopad 25, 2011, 20:13:48 poslijepodne »

Pa jesam. Ali nisam bio u vojsci prije 500 godina, pa da im usporedim IQ.
Di je onaj tko je imao dokaze o vremenskom stroju? On bi znao rješiti našu nedoumicu.

Vjerovatno otišao 1000 godina u prošlost. U zemlji slijepih onaj s jednim okom je kralj.
sadomazohistični gospodin