Autor Tema: Inteligencija, prokleta laž i statistika  (Posjeta: 12622 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Igor_ZG

• Veteran foruma
  • m/37/het
Odg: Inteligencija, prokleta laž i statistika
« Odgovori #15 : Listopad 12, 2011, 21:57:06 poslijepodne »
Samo 100? Zar nije IQ prosjecno inteligentne osobe bio 125-135?

Nije valjda da su znanstvenici spustili kriterije radi Internet generacije?  andjelak

sadomazohistični gospodin

Offline justalogic

• Veteran foruma
  • sadist - artist
« Odgovori #16 : Listopad 12, 2011, 22:03:41 poslijepodne »
Još malo o dotičnom profesoru, ovo je zanimljivo:

Psiholog sa Univerziteta u Zapadnom Ontariju je došao do ovog zaključka posle pregledavanja univerzitetskih testova sposobnosti rađenom na 100.000 studenata između 17 i 18 god. oba pola.

Žiža interesovanja su bili faktori kao što je sposobnost da se brzo shvate složeni koncepti, veštine verbalnog zaključivanja i kreativnost – koji su ključni faktori inteligencije, i ta istraživanja su otkrila da muški tinejdžeri imaju IQ u proseku za 3, 63 stepena viši od ženskih tinejdžerki. Prosečna osoba ima IQ oko 100.

O čemu se tu radi? Profesor pregledava univerzitetske testove, interesiraju ga složeni koncepti, verbalno zaključivanje itd. Na osnovi rezultata, zaključuje da dečki imaju 3,63 stupnja viši IQ od cura.

Dakle, uvaženi profesor otkriva IQ bez da je itko od 100.000 studenata rješio test inteligencije!
Nevjerojatno i apsolutno neozbiljno!

IQ se mjeri testom inteligencije - i nikako drugačije!

Verbalno zaključivanje? Evo Europskog testa inteligencije:

http://www.mensa.hr/eu_iq_test/eu_iq_test.php

Imate 20 minuta da ga rješite, slobodno javite rezultat.
I nemojte se frustrirati, znanstveno je dokazano da inteligencija konstantno opada nakon 20-te godine života.  :belj:

A nakon što ga rješite slobodno primijetite da je nema niti jednog zadatka koji bi se odnosio na verbalno zaključivanje.
Bravo profesore!
« Zadnja izmjena: Listopad 12, 2011, 22:10:13 poslijepodne justalogic »
Vaš pimp iz uvjerenja

Offline justalogic

• Veteran foruma
  • sadist - artist
« Odgovori #17 : Listopad 12, 2011, 22:09:23 poslijepodne »

Nije valjda da su znanstvenici spustili kriterije radi Internet generacije?  andjelak

Ma cijelo vrijeme je ovakav kriterij.
Među nama, oni od 90 - 110 su tutleki. :)
Naučen si se družiti s natprosječno inteligentnim ljudima, pa si to pogrešno počeo doživljavati kao prosjek.

Ja sam se s prosjekom surovo suočio kad sam otišao u JNA.
Teško mi je uopće opisati koja je to bila gomila idiota i retardiña.
E, to je bio prosjek.
Vaš pimp iz uvjerenja

Offline Igor_ZG

• Veteran foruma
  • m/37/het
« Odgovori #18 : Listopad 12, 2011, 22:31:47 poslijepodne »
Kada sam bio na mjerenju, bilo je ljudi s 90, ali bez uvrede ikome - na licima tih kandidata vidiš kako nisu u stanju napisati 3 zavisno složene gramatički ispravne rečenice. Kad sam ga riješavao, 125-135 je značilo da si prosječno inteligentan, a sada, nakon 10 godina s istim tim IQ-om si genijalac.
Ne razumijem. Umjesto da se ljestvica diže, mi je spuštamo ne bi li se oni manje inteligentni osjećali ugodnije u svojoj koži.

Postoji i ljestvica.

–IQ ispod 20 -25 → izrazito teška mentalna retardacija
–IQ između 20-25 i 35-40 → teška mentalna retardacija
–IQ između 35-40 i 50-55 → umjerena mentalna retardacija
–IQ između 50-55 i 70 → laka mentalna retardacija
–IQ između 70 i 85 → ispodprosječna inteligencija
–IQ između 85 i 115 → prosječna inteligencija
–IQ iznad 115 → iznadprosječna inteligencija

Offline palis

• neće grom u koprive
  • Veteran foruma
  • ž, he, plešem kak mi dođe
« Odgovori #19 : Listopad 12, 2011, 22:34:18 poslijepodne »

Ma cijelo vrijeme je ovakav kriterij.
Među nama, oni od 90 - 110 su tutleki. :)
Naučen si se družiti s natprosječno inteligentnim ljudima, pa si to pogrešno počeo doživljavati kao prosjek.

E, to je bio prosjek.
tu pricas o karakterima a ne o inteligenciji.

idiota i retardiranih ima i medju genijalcima.
ja i moj mali crni brat

Offline justalogic

• Veteran foruma
  • sadist - artist
« Odgovori #20 : Listopad 12, 2011, 22:52:27 poslijepodne »
tu pricas o karakterima a ne o inteligenciji.

idiota i retardiranih ima i medju genijalcima.

Donekle si u pravu.
Iako sam upoznao tamo vrlo primitivnih i ujedno vrlo inteligentnih ljudi, zanimljiva kombinacija.
Vaš pimp iz uvjerenja

Offline Igor_ZG

• Veteran foruma
  • m/37/het
« Odgovori #21 : Listopad 13, 2011, 08:00:01 prijepodne »
E, to je bio prosjek.

Jučer sam se javljao s mobitela, pa mi je bio problem citirati.

Da, vojska je prosjek, a ne studenti koji ipak imaju neki kliker u glavu.

Bilo nas je 80 na prvom katu. Od tih 80,  75 tipova su bili primitivci. Ne mogu reći da su idioti jer su ipak znali obrisati guzicu i potpisati se, ali ući u bilo kakav razgovor s njima bio je gubitak vremena. Jedine teme o kojima si mogao pričati s njima:   a) auti    b) nogomet   

Zanimljivo je kako u takvim situacijama glupani magnetski privlače druge glupane. Oni "pametniji" drže se skupa, ali u toj skupini je bilo možda 5 ljudi, dakle manje od 10% uzorka.

I ovo što si spomenuo - također je istina: u RL okružiš se ljudima koji su slični tebi. Naravno, svatko ima svoj ukus, namjere i granice, ali činjenica jest da sam u svoje krugove pustio ljude slične sebi, od kojih neću svaki puta na susretu imati Déjà vu (nismo li o ovome već razgovarali?)

Jedno je univerzalno. Ako ne znaš o čemu razgovarati s glupanom, započni priču o govnima. To je sigurno vidio puno puta u životu:  zna kako izgleda, smrdi, vidio je razne oblike i smiješno mu je. Isprobao sam nekoliko puta i uvijek je bilo uspješno. Nakon toga, kada te takav tip vidi "ti si njemu zaaakon", a on tebi - osoba za izbjegavanje.

Offline Sunsmile

• Bhb
  • Veteran foruma
  • O. Džim
« Odgovori #22 : Listopad 13, 2011, 08:57:53 prijepodne »

Da, vojska je prosjek, a ne studenti koji ipak imaju neki kliker u glavu.

Ne znam ni zašto se hvatam ovoga, no ne volim uprosječivanja (kao ni sa blagajnicama, tako ni sa vojskom i studentima). Naime, više od pola tih vojskića su kasnije studirali. A više od pola studenata studira jer ih netko gura (omogućuje) i ne dokazuju time ništa.

I ovo što si spomenuo - također je istina: u RL okružiš se ljudima koji su slični tebi. Naravno, svatko ima svoj ukus, namjere i granice, ali činjenica jest da sam u svoje krugove pustio ljude slične sebi, od kojih neću svaki puta na susretu imati Déjà vu (nismo li o ovome već razgovarali?)

Jedno je univerzalno. Ako ne znaš o čemu razgovarati s glupanom, započni priču o govnima. To je sigurno vidio puno puta u životu:  zna kako izgleda, smrdi, vidio je razne oblike i smiješno mu je. Isprobao sam nekoliko puta i uvijek je bilo uspješno. Nakon toga, kada te takav tip vidi "ti si njemu zaaakon", a on tebi - osoba za izbjegavanje.

Da, istina je da "tražimo" ljude slične nama, da opstajemo s onima s kojima je ugodno, s kojima se pronađemo, s kojima se razumijemo. Ako osjećamo da smo inteligento nadmoćni nekome to nam ne daje pravo da se prema njemu ponašamo nadmoćno. Dapače, trebali bi se prilagoditi situaciji (jer to inteligencije i jeste) i ne dopustiti "glupanu" da se osjeća glupim, bar ne toliko da se vrijeđa ili osjeća loše. Gupan i veliki mali, osjeća.

Blagoglagoljiva

Offline Norin-Rad

• Veteran foruma
  • ... Sin Vatre ...
    • Norin-Rad
« Odgovori #23 : Listopad 13, 2011, 09:47:17 prijepodne »

...Dakle, uvaženi profesor otkriva IQ bez da je itko od 100.000 studenata rješio test inteligencije!
Nevjerojatno i apsolutno neozbiljno! ...

Naravno da je bilo testova inteligencije - koji su ispitivali posebne faktore: verbalno zaključivanje, shvatanje složenih koncepata, kreativnost itd. Ne postoji samo jedan jedini test inteligencije, jer je sama inteligencija složena pojava i u sebi uključuje više sposobnosti.

Ti ne razumeš moje osnovno polazište u svemu, logični. Ja bacam cvet u ring sukobljenog uma ...

A inteligencija? Inteligencija je kad dođeš do sopstvenog obrazovanja.
इरादा का प्यार

Offline justalogic

• Veteran foruma
  • sadist - artist
« Odgovori #24 : Listopad 13, 2011, 10:49:12 prijepodne »

Naravno da je bilo testova inteligencije - koji su ispitivali posebne faktore: verbalno zaključivanje, shvatanje složenih koncepata, kreativnost itd. Ne postoji samo jedan jedini test inteligencije, jer je sama inteligencija složena pojava i u sebi uključuje više sposobnosti.

...

Slažem se, o tome sam i govorio u uvodnom postu: postoji i socijalna inteligencija, verbala, emotivna itd.
Međutim, IQ je broj koji se dobiva rješavanjem testa inteligencije.
Naravno da postoji više testova inteligencije, ali princip zadataka je isti kod svih: u njima ne postoji verbalno zaključivanje.
Vaš pimp iz uvjerenja

Offline palis

• neće grom u koprive
  • Veteran foruma
« Odgovori #25 : Listopad 14, 2011, 11:17:24 prijepodne »
nepismeni seljak ne moze rijesiti test inteligencije.

matematicari lakse rjesavaju logicke testove.
mislim da taj test jest objektivan u smislu pokazatelja sposobnosti prilagodjavanja i rjesavanja problema u nekim okolnostima kao sto je kad trazis posao i sefovi znaju sto trebaju i gledaju hoces li biti snalazljiv.
inace, taj broj je sranje.
ja i moj mali crni brat

Offline justalogic

• Veteran foruma
  • sadist - artist
« Odgovori #26 : Listopad 14, 2011, 13:24:06 poslijepodne »
nepismeni seljak ne moze rijesiti test inteligencije.

matematicari lakse rjesavaju logicke testove.
mislim da taj test jest objektivan u smislu pokazatelja sposobnosti prilagodjavanja i rjesavanja problema u nekim okolnostima kao sto je kad trazis posao i sefovi znaju sto trebaju i gledaju hoces li biti snalazljiv.
inace, taj broj je sranje.

Nepismeni seljak može rješiti 95% testa inteligencije, i to dobro, ako je inteligentan.
Ovo za matematičare vjerojatno stoji, samo je pitanje zašto matematičar postaje matematičar.
Taj broj je samo broj koji znači to što znači, a sada da li je to sranje, možda i je: ako očekuješ da IQ znači nešto nešto više od toga.
Vaš pimp iz uvjerenja

Offline palis

• neće grom u koprive
  • Veteran foruma
« Odgovori #27 : Listopad 14, 2011, 13:29:15 poslijepodne »
malo si presiguran u svezi glede nepismenog seljaka.

ostalo je zabavno kako velis.

e,
moj prijatelj kaze
(Norinu da vidi kako stvari stoje)

Muskarci su inteligentniji a zene su pametnije.
ja i moj mali crni brat

Offline justalogic

• Veteran foruma
  • sadist - artist
« Odgovori #28 : Listopad 14, 2011, 13:36:08 poslijepodne »
malo si presiguran u svezi glede nepismenog seljaka.

...

Siguran sam zato jer to jest princip IQ testa:
IQ se mora moći izmjeriti neovisno o  stečenom znanju.

Tj, stjecanjem znanja ne postaješ inteligentniji.
Čak je uobičajeno da je kod većine ljudi suprotno: ako znamo da inteligencija opada nakon cca 20-te godine života, a da čovjek uči dok je živ. :)
Naravno da test nije savršen, ali za veliku većinu zadataka možeš biti nepismen.
« Zadnja izmjena: Listopad 14, 2011, 13:42:47 poslijepodne justalogic »
Vaš pimp iz uvjerenja

Offline palis

• neće grom u koprive
  • Veteran foruma
« Odgovori #29 : Listopad 14, 2011, 13:43:18 poslijepodne »
e, da mi je vidjeti mog Djuru, brdjanina, kako sjedi za stolom i gleda papir pun nekih crtezica, kockica, krugicha..hehe..
i misli, ma, zaokruzit cu sto bilo, ceka me Bela, ne bi da se oteli bas sad kad nisam kod kuce,..a susjeda i nije bas vicna s kravama..o kozama sve zna..a i ima dobre sise andjelak
.....
ja i moj mali crni brat